MENU

szkolny_ogrod_2024
Plakat-Mówię-Bez-Słów
Projekt-Badam-Analizuje-Oddycham
Logo-Mówię-Bez-Słów
erasmus_plus
Lodo-1,5%-Podatku
Logo-Link-Poczta-ePUAP
Logo-Kanał-Filmowy-YouTube

WYNIKI WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2025/2026

29 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2025/2026. Poprzedziła je kampania wyborcza oraz prezentacja programów przygotowanych przez kandydatów. W głosowaniu udział wzięło 125 uczniów, którzy wybierali spośród 16 kandydatów.

Z przyjemnością ogłaszamy, że:

  • przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Amelia Białek z klasy VII a,
  • zastępcą przewodniczącej została Agata Waszczyk z klasy VII b.

Skład sekcji:

Sekcja organizacyjna

  • Lena Sosnowska
  • Adrian Dziwirski
  • Wiktoria Karpińska

Sekcja kulturalna

  • Anna Żukowicz-Jagiełło
  • Lena Piotrowska
  • Roksana Samulska

Sekcja sportowa

  • Maja Kuchar
  • Kuba Paszkiewicz
  • Szymon Wajs

Serdecznie gratulujemy wszystkim wybranym uczniom i życzymy owocnej pracy na rzecz całej społeczności szkolnej!

Opracował: opiekun Samorządu Uczniowskiego – M. Pianowska

Czytaj Więcej

W NOWYM ROKU SZKOLNYM Z ZIPPIM I NIE TYLKO…

W roku szkolnym 2025/2026 pedagog szkolny kontynuuje rozpoczętą w ubiegłym roku realizację programów: Przyjaciele Zippiego, Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej oraz Iskra Odporności. Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne realizowane z pomocą powyższych programów zostały przez dzieci i młodzież dobrze przyjęte, a realizowanie ich w całych zespołach klasowych i w poszczególnych grupach wychowawczych, pozwala zintegrować grupę ucząc jednocześnie ważnych treści.
Przyjaciele Zippiego to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u młodszych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Program uczy dzieci:

  • Jak określać własne uczucia i jak o nich rozmawiać?
  • Jak mówić to, co chce się powiedzieć?
  • Jak słuchać uważnie?
  • Jak prosić o pomoc?
  • Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie?
  • Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem?
  • Jak mówić przepraszam?
  • Jak radzić sobie z prześladowaniem?
  • Jak rozwiązywać konflikty?
  • Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, między innymi ze śmiercią?
  • Jak adaptować się do nowych sytuacji?
  • Jak pomagać innym?

Celem programu Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest rozwijanie w dzieciach podstawo-wych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudno-ściami. Program składa się z 10 części tematycznych, które koncentrują się na kształtowaniu pozy-tywnych postaw i zachowań, poprzez rozwijanie odporności psychicznej oraz optymistycznego po-dejścia do życia:
Część 1. APTECZKA SKARBÓW – jak leczyć rany duszy?
Część 2. OPTYMIZM – myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
Część 3. PRZYJAŹŃ – okazuj miłość i przyjaźń!
Część 4. KREATYWNOŚĆ – ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
Część 5. WYTRWAŁOŚĆ – nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
Część 6. ZDROWIE FIZYCZNE – dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
Część 7. SZCZEROŚĆ – nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
Część 8. ŻYCZLIWOŚĆ – próbuj zrozumieć i wspierać innych!
Część 9. WDZIĘCZNOŚĆ – okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
Część 10. MARZENIA – ustanawiaj cele dla siebie i podążaj za marzeniami!

Iskra Odporności to program profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego przeznaczony dla star-szych uczniów. Ma na celu wspieranie odporności rozumianej jako umiejętność kontrolowania spo-sobu reagowania na trudne wydarzenia oraz radzenia sobie z wyzwaniami i przeciwnościami.
Szczegółowe cele programu:
– Wzmacnianie odporności psychicznej: zdolności do skutecznego radzenia sobie z trudnościami
i powrotu do dobrego funkcjonowania po kryzysach.
– Rozwijanie zasobów wewnętrznych: uczestnicy uczą się rozpoznawać swoje mocne strony, budować poczucie własnej skuteczności i rozwijać adekwatną samoocenę.
– Kontrola emocji i stresu: nauka identyfikowania, nazywania i kontrolowania emocji oraz stosowania technik Mindfulness (uważnej obecności, świadomego oddechu) do radzenia sobie ze stresem.
– Konstruktywne reagowanie na trudności: stosowanie akronimu ISKRA do analizy sytuacji trudnych, kwestionowania niekonstruktywnych myśli i zastępowania ich bardziej pozytywnymi przekonaniami.
– Pozytywna adaptacja: rozwijanie umiejętności elastycznego reagowania na wyzwania
i pozytywnego dostosowywania się do zmieniającego się otoczenia.
– Umiejętności komunikacyjne: rozwijanie umiejętności rozwiązywania konfliktów i budowania asertywnej komunikacji poprzez formułowanie komunikatów „Ja”.

Powyższe programy są dostosowane do możliwości uczniów, a treści i sposoby ich przekazywania pedagog modyfikuje i dostosowuje zarówno do młodych jak i tych trochę starszych odbiorców. Oprócz pedagoga, wybrane programy realizowane są dodatkowo przez psychologa i nauczycieli lub wychowawców. Wszystko po to, by jak najlepiej wspierać szeroko rozumiany rozwój naszych uczniów
i wychowanków.

Opracował: K. Wilczyńska – pedagog szkolny

Czytaj Więcej

SPRZĄTANIE ŚWIATA W GRUPACH WYCHOWAWCZYCH

24 września w grupach wychowawczych w naszym Ośrodku zorganizowano akcję „Sprzątanie Świata”. Jej celem było uwrażliwienie dzieci na ochronę środowiska oraz zintegrowanie podczas wspólnych działań. Wychowankowie wysłuchali pogadanki, porządkowali teren wokół internatu i wzięli udział w sportowej rywalizacji. Na zakończenie wszyscy spotkali się przy ognisku, gdzie wspólnie piekli kiełbaski. To był dzień pełen zaangażowania, radości i dobrej atmosfery.

Opracował: D. Niewiadomska

Czytaj Więcej

SPRZĄTANIE ŚWIATA W NASZEJ SZKOLE

W dniach 19-21 września 2025 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w 32 ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Celem wydarzenia było nie tylko uprzątnięcie najbliższej okolicy, ale także kształtowanie postaw proekologicznych i uświadamianie dzieciom, jak ważne jest dbanie o środowisko. W akcję zaangażowane były wszystkie klasy – od najmłodszych po najstarsze. Uczniowie wraz z nauczycielami, zaopatrzeni w worki i rękawiczki, sprzątali pobliskie tereny wokół szkoły. Zebrano wiele worków śmieci, głównie plastiku, papieru i szkła. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywny udział i zaangażowanie. Wspólnie pokazaliśmy, że razem możemy zadbać o czystość naszej planety!

Opracował: A. Ziółek, W. Szydłowska

Czytaj Więcej

WITAMY RODZICÓW I OPIEKUNÓW W ROKU SZKOLNYM 2025/2026

 

Rada Rodziców w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Szczecinku, to nikt inny jak my rodzice/opiekunowie.

W dniu 19 września b.r. odbyło się plenarne posiedzenie RR, na którym m.in.: dokonaliśmy wyboru nowego Prezydium Rady, przyjęliśmy Program Wychowawczo-Profilaktyczny Ośrodka. Ustaliliśmy również, iż składka na Radę Rodziców pozostanie na dotychczasowym poziomie.

  1. Składka na Radę Rodziców jest składką roczną.
  2. Aktualnie składka ta wynosi 30 zł od ucznia.
  3. Jednak jeśli z danej rodziny do Ośrodka uczęszcza więcej niż 1 dziecko, to składka jest niższa i wynosi 20 zł od każdego dziecka.
  4. Składkę wpłacamy do Wychowawców klas.

Jak co roku zwracamy się do Państwa o wsparcie finansowe na działalność statutową, chcielibyśmy, aby wszyscy dołożyli cegiełkę finansową, abyśmy mogli być bardziej obecni w życiu szkoły.

Serdecznie dziękujemyRada Rodziców w SOSW w Szczecinku

Czytaj Więcej

MISTRZOSTWA POLSKI W LEKKIEJ ATLETYCE „SPRAWNI – RAZEM” PO RAZ PIERWSZY W SZCZECINKU

120 zawodników z 11 województw, ponad 30 miejscowości. Kilkudziesięciu trenerów, sędziowie… Zaproszeni goście…. Dziesiątki zdobytych medali… Miesiące i lata treningów… Setki godzin przygotowań zawodów i ciężka praca dziesiątek zaangażowanych ludzi… to liczby. A za liczbami kryje się piękne sportowe święto, rywalizacja i współpraca, łzy szczęścia i rozczarowania, przyjaźnie stare i nowe, zmęczenie, ale też radość i duma… i długo tak jeszcze można by było pisać…
Za nami Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce „Sprawni – Razem” organizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Szczecinku oraz UKS Victoria Szczecinek. Impreza sfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, dofinansowana z budżetu Powiatu Szczecineckiego. Objęta patronatem Posłanki na Sejm Rzeczypospolitej – Pani Renaty Rak oraz Starosty Szczecineckiego – Pana Krzysztofa Lisa.
Szczecinek wystawił siedmioosobową reprezentację zawodników, którzy dzielnie rywalizowali z koleżankami i kolegami z całej Polski:

  • Maja Kuchar – złoty medal w biegu na 100m i brązowy medal w biegu na 200m
  • Vanessa Szymańska – srebrny medal w rzucie dyskiem i brązowy medal w biegu na 100m
  • Zuzanna Szymańska – srebrny medal w rzucie oszczepem
  • Lena Piotrowska – brązowy medal w skoku w dal
  • Michał Śliwiński – brązowy medal w biegu na 100m
  • sztafeta dziewcząt 4x100m (L. Piotrowska, Z. Szymańska, M. Śliwińska, V. Szymańska) – złoty medal

A teraz bardzo ważne!!! PODZIĘKOWANIA (kolejność adresatów nie świadczy o czyichś większych zasługach, tutaj wszyscy byli WIELCY i WAŻNI).

Dziękujemy:

  • Dyrekcji i zaangażowanym w organizację Pracownikom SOSW w Szczecinku
  • Dyrekcji i zaangażowanym w organizację Pracownikom ZS nr 6 w Szczecinku
  • STS Pomerania Szczecinek
  • OSiR Szczecinek

Dziękujemy Gościom i Przyjaciołom, którzy byli z nami w tych dniach na stadionie. Dziękujemy Zawodnikom i Trenerom za to, że chcieli do nas przyjechać.

Opracował: Organizator

Czytaj Więcej

Loading

Przejdź do treści