MENU

Plakat-Mówię-Bez-Słów
szkolny_ogrod_2024
Logo-Mówię-Bez-Słów
Lodo-1,5%-Podatku
Logo-Link-Poczta-ePUAP
Logo-Kanał-Filmowy-YouTube

NASZ PATRON

 

brzechwa      Jan Brzechwa (Jan Wiktor Lesman) urodził się 15 sierpnia 1898 roku
w Żmerynce na Podolu. Był stryjecznym bratem Bolesława Leśmiana. Jego ojcem był Aleksander, inżynier kolejowy. W dzieciństwie Jan często podróżował wraz ze swoją rodziną. Dużo czasu spędził na Kresach Wschodnich. Rodzice starannie dbali o wykształcenie syna. Mimo specyficznego trybu życia zapewnili Janowi podstawową edukację. Małego Janka już w dzieciństwie fascynowała literatura. Już w roku 1915 zadebiutował zamieszczając swoje wiersze w piotrogrodzkim „Sztandarze”
i kijowskich „Kłosach Ukraińskich”. Brzechwa, gdy był już starszy uczył się w Zakładzie Naukowo-Wychowawczym Ojców Jezuitów w Chyrowie. Gdy ukończył edukację na tym poziomie wyjechał do Warszawy. Tu rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów dorabiał jako autor tekstów satyrycznych, piosenek i skeczy. Współpracował z kabaretami „Qui Pro Quo”, „Czarny Kot”, „Morskie Oko”. Posługiwał się pseudonimami Szer-Szeń i Inspicjent Brzeszczot. Wstąpił też do 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Uczestniczył też w wojnie polsko- bolszewickiej w latach 1920-1921.
W 1926 roku wydał tom poezji „Oblicza zamyślone”. Pierwszy tomik wierszy dla dzieci „Tańcowała igła z nitką” wydany został w 1938 roku. Rok później wydano „Kaczkę dziwaczkę”. W okresie wojennym napisał „Akademię Pana Kleksa” i „Pana Dropsa i jego trupa”. Po ukończeniu studiów został adwokatem, specjalizując się w prawie autorskim. Po drugiej wojnie światowej kontynuował pracę w zawodzie. Współpracował z wydawnictwem „Czytelnik”oraz był aktywnym działaczem w PEN Clubie. Poeta zmarł w 1966r., ale dzięki swoim nieśmiertelnym utworom pozostaje na zawsze w naszej pamięci.

Skip to content