Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Szczecinku realizuje ciekawy program „Badam. Analizuję. Oddycham”. Za nami cykl warsztatów, które pomimo różnej tematyki, mają wspólny cel: podniesienie wśród dzieci i młodzieży świadomości ekologicznej, a co za tym idzie – budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych.
Podczas cyklu warsztatów dotyczących znaczenia wody na naszej planecie, uczniowie samodzielnie przygotowali różne próbki wody z różnych źródeł: woda kranowa, woda z rzeki i z jeziora. Mikroskopy, które otrzymaliśmy w ramach projektu są łatwe w obsłudze i umożliwiają każdemu uczniowi indywidualną pracę (oczywiście pod kierunkiem nauczyciela). Dzięki temu uczestnicy zajęć mogli zauważyć różnice w obecności mikroorganizmów w różnych próbkach wody, co było dla dzieci fascynującym doświadczeniem.
Podczas kolejnych warsztatów projektowych, uczniowie dowiadywali się jak pracuje ludzki organizm oraz jak zanieczyszczenie środowiska wpływa na nasze zdrowie. Połączenie tych dwóch tematów pozwoliło zrozumieć, jak ważne jest dbanie o nasze ciała oraz o otaczające nas środowisko. Podczas zajęć wykorzystano multimedialny program edukacyjny „Ludzkie ciało”.
Można też uczyć się podczas zabawy. W takiej formie warsztatów uczestniczyła grupa młodszych lub/i mniej sprawnych uczniów. Wykorzystując grę „Szukanie par”, pogłębiali oni swoją wiedzę dotyczącą zasad dbania o naszą planetę. Uczyli się, jakie są proste sposoby na ochronę przyrody.
Badanie, analizowanie i zgłębianie tajników wiedzy ekologicznej jest wspaniałą przygodą, do której zaprosiliśmy uczniów naszego Ośrodka. Przed nami jeszcze wiele ciekawych spotkań.
Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Priorytetowego Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Opracował: A. Ziółek, K. Wilczyńska