MENU

szkolny_ogrod_2024
Plakat-Mówię-Bez-Słów
Projekt-Badam-Analizuje-Oddycham
Logo-Mówię-Bez-Słów
erasmus_plus
Lodo-1,5%-Podatku
Logo-Link-Poczta-ePUAP
Logo-Kanał-Filmowy-YouTube

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE SOSW W SZCZECINKU NA PRAKTYKACH Z PROGRAMU ERASMUS+ WE WŁOSZECH

Specjalny Ośrodek Szkolno– Wychowawczy w Szczecinku zakwalifikował się do realizacji praktyk zagranicznych w ramach programu Erasmus+ Kształcenie i Szkolenie Zawodowe pod nazwą „SOSW w Szczecinku na mobilności zagranicznej”.

W ramach programu uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz kadra kierownicza i nauczyciele ośrodka odbyli staże zagraniczne w Rimini we Włoszech. Partnerem szkoły była organizacja VolontaRomagna.

W dniach 29.03– 11.04.2025 r. 20 uczniów SPdP , pod opieką 5 opiekunów, realizowało w Rimini we Włoszech czynności pracy w modułach: pomocnik ogrodnika, pomocnik pracownika porządkowo – biurowego, pomocnik w branży gastronomicznej oraz pomocnik pracownika sklepu. Program i czas praktyk był dostosowany do możliwości uczniów, na każdym etapie mogli liczyć na wsparcie nauczyciela opiekuna grupy, jak i przedstawiciela pracodawcy. Uczniowie bardzo dobrze odnaleźli się w nowych miejscach pracy. Sumiennie wywiązywali się z powierzonych im zadań. Czas po pracy spędzali z opiekunami na poznawaniu miasta i okolicy, włoskich zwyczajów oraz kuchni. Pomagały w tym wycieczki organizowane przez włoskiego partnera.

Poprzez praktyki zagraniczne zrealizowany został główny cel projektu, tj. przełamywanie barier związanych z niepełnosprawnością intelektualną uczniów poprzez zapewnienie im efektywnego kształcenia zawodowego, z uwzględnieniem predyspozycji psychofizycznych. Uczniowie niepełnosprawni zdobywali kompetencje zawodowe na równi z ich pełnosprawnymi kolegami dzięki kształceniu praktycznemu w powiązaniu z pracodawcami, także z terenu UE. Nabyli umiejętności interpersonalne, zdobyli wiedzę o zachowaniu się w różnych sytuacjach, których nie mogli doświadczyć w miejscu nauki. Pobyt za granicą przyczynił się do kształtowania poczucia tolerancji, otwartości i uznania wobec innych kultur. Wymusił i dał uczniom okazję do komunikowania się w obcym języku, także z użyciem narzędzi cyfrowych. Przyczynił się do podniesienia poczucia własnej wartości poprzez rozwój osobisty i zawodowy, przełamywanie obaw, radzenie sobie z barierami, wszechstronne usamodzielnianie. Odbyte praktyki w przyszłości pozwolą również na zaistnienie osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Staną się ich dodatkowym atutem dla przyszłych pracodawców.

Druga część projektu to staż kadry kierowniczej oraz nauczycieli ośrodka. Obejmowała ona obserwację uczestniczącą (job shadowing) w szkołach różnego typu, kształcących osoby z niepełnosprawnościami. Nauczyciele odwiedzili 3 placówki: „Severo Savioli” Instituto Professionale di Stato Per I Servizi Alberghieri E Della Ristorazione , szkołę CEIS oraz Belluzzi Da Vinci. Poznali specyfikę pracy oraz dobre praktyki w kształceniu osób z dysfunkcjami we Włoszech, a także metody stosowane w nauczaniu zawodu. Zdobyli nowe, innowacyjne doświadczenia zawodowe przydatne w pracy z młodzieżą w szkole. Podnieśli swoje kompetencje językowe, rozwinęli kompetencje społeczne i kulturowe. Nawiązali zagraniczne kontakty z instytucjami zajmującymi się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami. Wpłynęło to na zwiększenie motywacji do działań na rzecz szkoły i rozwoju osobistego nauczycieli.

Opracował: D. Drzazga

Czytaj Więcej

PÓŁMETEK WIZYTY W RIMINI

W ramach projektu Erasmus+ 2024-1-PL01-KA122-VET-000234894 od 29 marca 2025r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką nauczycieli odbywają staż we Włoszech. Mieszkają w hotelu Canasta w Rimini nieopodal urokliwej plaży. Staż realizują w pięciu czteroosobowych grupach realizując zadania: serwisu sprzątającego w hotelu, pomocy w hotelowej kuchni, prac porządkowych i ogrodniczych na terenach zielonych oraz prac pomocniczych w sklepie budowlo – ogrodniczym PAR-FERR.

Opiekunowie grup ze strony partnera włoskiego Cataldo Lastella, Gianvito Padula, Luca Berardi, Sandra Parmeggiani bardzo serdecznie przyjęli naszą młodzież i wykazali się zrozumieniem dla potrzeb osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Z ich strony płyną słowa uznania za zaangażowanie, pracowitość, sumienność i kulturę naszych uczniów.

Po zajęciach praktycznych uczestnicy stażu wypoczywają, zwiedzają Rimini i wyjeżdżają na ciekawe wycieczki: Bolonia, Ravenna, Park Miniatur już zwiedzone… przed uczestnikami kolejne dni pracy i ciekawych podróży. Nasi Praktykanci codziennie przesyłają do Ośrodka relacje z pobytu, pozdrowienia i ciekawe zdjęcia.

Opracował: K. Wilczyńska

Czytaj Więcej

WARSZTATY JĘZYKOWE

Dnia 25 marca uczniowie klas przysposabiających do pracy, wyjeżdzający na praktyki do Włoch w ramach programu Erasmus+, uczestniczyli w warsztatach z języka angielskiego. Zajęcia poprowadził pan Jacek Markiewicz. Uczniowie ćwiczyli podstawowe zwroty grzecznościowe, słownictwo dotyczące domu i jego wyposażenia oraz zwroty przydatne w miejscach publicznych (np. w restauracji).

Opracował: D. Drzazga

Czytaj Więcej

BUONGIORNO ITALIA – LOT NR 001

29 marca 2025 r. część uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy poleci do Włoch na praktyki uczniowskie. W związku z tym, 19 marca 2025 r., w ramach projektu Erasmus+ odbyła się gra szkolna BUONGIORNO ITALIA – LOT NR 001, która przygotowały panie B. Urbaniak i V. Orłowska. Wszyscy uczniowie brali udział w pewnego rodzaju symulacji odprawy na lotnisku. Musieli także wykazać się umiejętnością pakowania walizki według listy oraz przejść przez odprawę biletowo-bagażową, kontrolę bezpieczeństwa, odnaleźć właściwy gate, znaleźć swoje miejsce na pokładzie samolotu i umieścić bagaż podręczny we właściwym miejscu. W symulacji zapoznali się z procedurami bezpieczeństwa w kabinie samolotu, poznali kolejne etapy lotu oraz zasady zachowania się w samolocie. Mieli okazję zobaczyć bagaże przeznaczone do luku bagażowego oraz walizki i plecaki kabinowe. Gra dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele emocji i dużo radości.

Opracował: V. Orłowska

Czytaj Więcej

WIZYTA W BANKU I KANTORZE

W ramach treningu ekonomicznego i przygotowania do udziału w projekcie Erasmus+ uczniowie klasy IIa-IIIc SPdP pod opieką wychowawczyni R. Cybowskiej odwiedzili Bank PKO w Szczecinku. Otrzymali oni instrukcje, jak zachować się w banku, jak korzystać z bankomatu oraz informacje dotyczące operacji bankowych. Przećwiczyli również zachowanie klienta w tej instytucji: pobrali numer w biletomacie, wybrali temat rozmowy z konsultantem, zapoznali się z procedurami i sposobem zakładania konta bankowego. Pani kierownik M. Górska oprowadziła uczniów po dostępnych pomieszczeniach i przedstawiła ofertę różnych kont bankowych. Przekazała również ważne zasady dotyczące ochrony konta i PIN-u. Po wyjściu z banku uczniowie posiadający konto demonstrowali kolegom sposób wypłaty pieniędzy z bankomatu. Będąc we Włoszech w ramach praktyk zagranicznych będą oni musieli dokonywać operacji w lokalnej walucie – euro, gotówką lub płatnością kartą. Dlatego odwiedziliśmy także kantor wymiany walut. Zapoznali się tam z banknotami i monetami euro, aktualnym kursem waluty, możliwością płatności za wymianę złotówki na euro (gotówka, karta bankowa). Obliczali też i przeliczali swoje oszczędności, aby wiedzieć, na jakie kieszonkowe mogą liczyć.

Dziękujemy wszystkim pracownikom banku PKO BP w Szczecinku oraz kantoru za miłe przyjęcie, pomoc i wyczerpujące informacje.

Opracował: R. Cybowska, D. Drzazga

Czytaj Więcej

SZKOLENIE UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

W czwartek, 13.03.2024 r., uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy, w ramach przygotowań do wyjazdu na praktyki do Włoch z projektu Erasmus + pn. „SOSW w Szczecinku na mobilności zagranicznej”, uczestniczyli w dwugodzinnym bloku szkoleniowym z zakresu pomocy przedmedycznej. Szkolenie prowadziła pielęgniarka szkolna pani Bożena Ławer. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie wszystkie czynności, które należy podjąć, by ratować życie osoby poszkodowanej, zanim na miejscu zdarzenia pojawi się wykwalifikowany zespół ratownictwa medycznego. Dzięki tym działaniom jesteśmy w stanie zwiększyć szanse na uratowanie zdrowia, a nawet życia drugiego człowieka. Szkolenie poprowadzone zostało metodą interaktywną, czyli teorii towarzyszył pokaz i ćwiczenie praktyczne. Każdy z uczestników miał okazję przećwiczyć takie elementy jak: układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, resuscytacja krążeniowo – oddechowa, opatrywanie uszkodzeń ciała przy pomocy materiałów opatrunkowych i inne. Szkolenie było bardzo ciekawe, a uczniowie aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych.

Opracował: V. Orłowska

Czytaj Więcej
Przejdź do treści
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Jana Brzechwy
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.