MENU

Plakat-Mówię-Bez-Słów
szkolny_ogrod_2024
Logo-Mówię-Bez-Słów
Lodo-1,5%-Podatku
Logo-Link-Poczta-ePUAP
Logo-Kanał-Filmowy-YouTube

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

btr

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku w cztery miesiące po rozpoczęciu kampanii społecznej CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Zaproponowano by we wszystkich przedszkolach i szkołach najpóźniej tego właśnie dnia zainaugurować program codziennego głośnego czytania dzieciom, jako najlepszej i bezkosztowej inwestycji w ich rozwój. Nasz ośrodek włączył się do tej akcji bardzo chętnie i już czwarty rok z rzędu w niej uczestniczy.

Oto hasło przypominające nam o tym
„CZYTAJMY NASZYM DZIECIOM 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!!!”

U nas dniem rozpoczynającym całoroczna akcję był piątek 28 września. W tym roku przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i w związku z tym nasi uczniowie oraz nauczyciele przygotowali teksty nawiązujące do tego wydarzenia. Zaprezentowały nam się utwory: „Kto ty jesteś?” pięknie zinterpretowany przez Panią Dyrektor Barbarę Zasadę i ucznia kl. VA Rafała Zdebskiego, „Wars i Sawa” przygotowała kl. VIIIB oraz wiersze Jerzego Ficowskiego i Tadeusza Kubiaka przygotowali uczniowie kl.VIIA. Zmiana tematyki nastąpiła za sprawą naszego patrona czyli Jana Brzechwy. Bardzo podobały się nowe i mało znane wiersze Jana Brzechwy. Były to „Androny” czytane przez Pana Zbyszka – ochroniarza, „Babulej i Babulejka” czytane przez Przewodniczącą Rady Rodziców, „Baran”, „Ciotka Danuta” czytane przez Panią bibliotekarkę, „Jasne jak słońce” czytane przez v-ce Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, „Klej” czytane przez Panią Beatę ze świetlicy, „Mleko”, „Szóstka – Oszustka” przedstawiła Pani Dyrektor Anna Bartosz, o szpaku przeczytała nam Pani Pedagog, „Atrament i kreda” z tymi atrybutami zapoznała nas Pani Małgosia Jurjewicz. Zabawa była wspaniała, czas szybko upływał. Przekonaliśmy się, że dzięki codziennemu czytaniu możemy się świetnie bawić i dodatkowo poznawać świat.

ZACHĘCAMY DO CODZIENNEGO CZYTANIA

Opracował: J. Markiewicz, B. Kaucka-Hudyma, B. Urbaniak

Czytaj Więcej

„RZEPKA” JULIANA TUWIMA W WYKONANIU RODZICÓW, ZAPROSZONYCH GOŚCI ORAZ NAUCZYCIELI

rzepka

29 maja 2018 r. w naszym Ośrodku w ramach Dnia Otwartego nauczyciele, rodzice
i zaproszeni goście zaprezentowali przedstawienie, które wywołało furorę wśród widzów – „Rzepka” Juliana Tuwima zaskakiwała i bawiła do łez. W przedstawieniu ujawniły się talenty aktorskie rodziców, gości oraz nauczycieli. Panowała pełna entuzjazmu, radosna atmosfera.
Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Do zobaczenia za rok !!!

strzalka << INSCENIZACJA WIERSZA >>

Opracował: B. Kaucka-Hudyma, N. Stankiewicz, I. Pańtak

Czytaj Więcej

DZIEŃ DZIECKA – 2017

dzienDnia Dziecka nie sposób nie zapamiętać. W Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym im.Jana Brzechwy w Szczecinku jest to już wieloletnią tradycją. Tego dnia, czyli 07 czerwca 2017r. bawili się wspólnie uczniowie z nauczycielami, rodzicami i wszystkimi pracownikami. Cieszyliśmy się zwłaszcza z dużej frekwencji ze strony rodziców. Jak co roku zaszczyca nas swoją obecnością Pan Starosta Krzysztof Lis przynosząc ze sobą pełny kosz różnych słodkości. Tak było i w tym roku. Program tegorocznej imprezy był pod hasłem „CZYTANIE I SPORT ZBLIŻA”. Pierwsza część spotkania poświęcona była podsumowaniu ogólnopolskiego  programu czytelniczego CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM. Niespodzianką było zaprezentowanie przez rodziców i gości imprezy wiersza J.Brzechwy
„Na straganie”. Role narratorów  godnie przejęli Pan Starosta Krzysztof Lis i autor bestsellerów czytelniczych „Bestia”, „Kompleks Boga” oraz „Przebudzenie” Pan Piotr Rozmus. Role warzyw wspaniale zagrali wylosowani rodzice. Salwy śmiechu były dowodem na to, że występ zdobył uznanie widzów i aprobatę. W przyszłym roku na pewno to powtórzymy!

Wręczone nagrody za czytelnictwo sprawiły dużą i miłą niespodziankę przyjaciołom książki i potwierdziły regułę – nie przymus a  pasja jest bodźcem do sukcesu. Teatrzyki przygotowane przez poszczególne grupy teatralne dodatkowo uświetniły ten dzień. Były tam „Łyżki” i „ Kran”, „Żuraw i Czapla”i „Hipopotam”, „Rzepka” i „ Woda”, „Powitanie wiosny” i „Żuk”. Zabawie towarzyszyły grupa „Brzechwianie” w tańcu „Nie bój się chcieć”, zabawy z mamą i tatą – zajęcia prowadzone metodą Weroniki Sherborne, Salon „Uroda i Moda”, „Cukiernia Pani Renaty i Pani Joli” (przygotowana w ścisłej współpracy z rodzicami i Radą Rodziców), „dmuchany zamek, Straż Pożarna, gorący poczęstunek oraz słodkie niespodzianki.
Część druga imprezy była częścią sportową. UKS Victoria zaprosił wszystkich uczestników na Integracyjny Turniej Gier i Zabaw „Wspólnie damy radę…”. Odbył się on po raz kolejny dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Szczecinek; i po raz kolejny pokazał, jak sprawni i chętni do aktywności sportowej są nasi podopieczni (oraz – w tym roku po raz pierwszy – ich rodzice!). Jak co roku, gościliśmy Strażaków, którzy nie tylko umożliwili dzieciakom bliski kontakt ze sprzętem strażackim, ale również brali czynny udział
w sportowych zmaganiach. Dużo emocji wzbudził na przykład skok wzwyż, wyciskanie sztangi, bieg
z przeszkodami czy tor przeszkód… Po ukończeniu tego ostatniego każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz moc słodkości… Finałem turnieju był konkurs rzutów karnych SOSW – Strażacy… Chociaż nie wynik najważniejszy – pochwalimy się, że udało się go nam wygrać!

Dziękujemy dzieciakom i ich Rodzicom za piękne wspólne chwile… Dziękujemy też cudownym Wolontariuszkom z Zespołu szkół Nr 1 im. KEN w Szczecinku oraz z Gimnazjum Nr 1 w Szczecinku, za pomoc podczas turnieju sportowego. Serdeczne podziękowania dla OSiR Szczecinek za ogromną pomoc
w przygotowaniu imprezy. Wszystkim naszym Przyjaciołom dziękujemy i mamy nadzieję spotkać się znów
w przyszłym roku!

Opracował: Tekst i foto: SOSW Szczecinek, UKS Victoria

Czytaj Więcej

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

plakatDnia 23 maja 2017r. czternastoosobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum nr4 i nr5 odwiedziła Wydawnictwo Kurtiak – Ley będące jednocześnie Muzeum Sztuki Książki w Koszalinie. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej, w trakcie której przewodnik opowiedział o historii powstawania książki, prezentując artystyczne dzieła wykonane ręcznie, drukowane na papierach czerpanych, przepięknie zdobione, oprawione
w skóry oraz jedwabie. Książki wykonane w Wydawnictwie Kurtiak – Ley są niezwykle cenne. Cechuje je artystyczne opracowanie graficzne, a ręczna oprawa wykonana jest z naturalnych surowców. Stają się one czasem upominkami dla niezwykłych osobistości. Wydawnictwo poczuwa sobie za wielki zaszczyt wykonania książki, która była prezentem dla Papieża Jana Pawła II. Będąc pod ogromnym wrażeniem piękna książek mamy propozycję ukrycia komputerów, laptopów, telefonów komórkowych głęboko w szafie i czytania, czytania, czytania…

DSC_01361

Opracował: B. Kaucka – Hudyma, A. Koralewska

Czytaj Więcej

IX MAJOWY PIKNIK LITERACKI

IMG_20170518_10012018 maja w ogrodzie Samorządowej Agencji Promocji i Kultury przy ulicy Kilińskiego odbył się IX Majowy Piknik Literacki. Szczecineccy bibliotekarze zaprosili dzieci ze SP nr 1, SP nr 4,
SP nr 6, SP nr 7, Gimnazjum nr 1,  Zespołu Szkół im. J. III Sobieskiego oraz naszego Ośrodka Szkolno – Wychowawczgo, na spotkanie z literaturą, które było uwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Gościem specjalnym tegorocznej edycji był pan Janusz Rautszko, który zaprezentował swoją książkę o przygodach psa Aurusa. Występy muzyczne, przedstawienia, konkursy, gry i zabawy to atrakcje, które towarzyszyły dzieciom podczas tegorocznego pikniku. Uczestnicy zaprezentowali zarówno dzieła znanych poetów, jak i swoje autorskie wiersze. Uczniowie naszego Ośrodka przygotowali „Rzepkę” J. Tuwima. Przedstawienie sprawiło wiele radości wszystkim widzom, którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy.
Radosna atmosfera panowała przez całe spotkanie, a dzięki sponsorom – Nadleśnictwu Szczecinek oraz Samorządowej Agencji Promocji
i Kultury wszystkie dzieci wróciły z uśmiechem i upominkami.

Opracował: B. Kaucka – Hudyma, M. Jurjewicz

Czytaj Więcej

„O niezapominajce, puchaczu i Czarciej Górze…”

plakatDnia 11 kwietnia 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinku odbyło się spotkanie w ramach cyklu „ Las bliżej nas” pt. „O niezapominajce, puchaczu i Czarciej Górze…”. Spotkanie prowadził p. B. Okuniewski, specjalista do spraw ochrony przyrody i edukacji leśnej Nadleśnictwa Warcino. Jednym z gości był puchacz i sokół, podopieczni tamtejszego Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Migawki z tego spotkania utrwalili w postaci zdjęć i filmu uczniowie – członkowie programu „ Z kulturą na Ty” – Michał Nasłaniec i Kacper Chudzik.

DSCI1150

DSCI1153Opracował:
Koordynatorzy

Czytaj Więcej
Skip to content