Tytuł tego artykułu jest zarazem tytułem programu własnego, który realizowaliśmy w bieżącym roku szkolnym. Kierowany był on głównie do klas IV – VIII szkoły podstawowej, jak również do pozostałych zainteresowanych klas i grup internackich. Realizowany był on przez Panią Lucynę Brożko – Juriewicz, Panią Małgorzatę Jurjewicz, Pana Karola Ziółka i Panią Angelikę Grobelną.
Pierwszym naszym gościem był Pan Jerzy Dudź, który w niezwykle barwnej opowieści przedstawił nam, podczas spotkania 17 września 2024 r., losy Polaków z kresów wschodnich II Rzeczpospolitej Polskiej – masowe zsyłki na Syberię oraz zbrodnię katyńską. Uzupełnieniem przekazanych treści była wystawa zdjęć dokumentujących barbarzyństwo zbrodni katyńskiej. Kolejne spotkanie z Panem Jerzym Dudziem odbyło się podczas obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę – 5 listopada 2024r.
19 marca 2025 r. naszym gościem była Pani Jadwiga Kowalczyk – Kontowska. Niezwykle interesująco opowiedziała nam historię okolicznych dworów i pałaców dodając różne lokalne ciekawostki. A żeby tego jeszcze było mało „porwaliśmy” Panią Jadwigę na historyczny objazd śladami templariuszy i joannitów – czyli rzecz o zamku w Drahimiu i czaplineckiej starówce (5 czerwiec 2025r.). Zwiedziliśmy również tamtejszy przepiękny pałac w Siemczynie i jego otoczenie. Po drodze mijaliśmy Łubowo, zobaczyliśmy więc niezwykły obiekt owiany legendami, a zarazem cel naszej wycieczki – późnogotycki tryptyk w tamtejszym kościele. Hola! Hola! Nie tylko goście nas odwiedzali, ale i my byliśmy z gościną w szczecineckim muzeum, gdzie Pan Mateusz Zacharewicz opowiedział nam o szczecineckich wieżach, a nawet na jedną – tą najwyższą – udało nam się wejść i to nie jeden raz a dwukrotnie.
Byliśmy również z wizytą u Pani prezes Katarzyny Lisieckiej i jej współpracowników reprezentujących ŻMKS Orlę. Podczas tego spotkania przybliżyliśmy sobie historię szczecineckiego żeglarstwa i poznaliśmy trochę żeglarskich węzłów, a nawet mogliśmy popływać żaglówką.
Dziękujemy bardzo wszystkim naszym Przyjaciołom za tak bogate i wielce inspirujące spotkania!
Życzymy udanego wakacyjnego wypoczynku!
Opracował: A. Grobelana



















26 czerwca na terenie naszego Ośrodka w grupach wychowawczych odbyło się wesołe i pełne atrakcji zakończenie roku szkolnego! Były wspomnienia, śmiech i wzruszenia – oglądaliśmy filmik z najciekawszych wydarzeń całego roku, wręczaliśmy nagrody najlepszym wychowankom, a Samorząd grup wychowawczych zadbał o drobne upominki dla wszystkich. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku! Pożegnaliśmy naszych absolwentów, a następnie pełni energii wzięliśmy udział w zawodach sportowych. Dzień zakończyliśmy przy ognisku, piekąc kiełbaski i ciesząc się wspólnie spędzonym czasem. To był piękny finał roku! Teraz pora na wakacje – życzymy wszystkim dużo słońca, uśmiechu i wspaniałego odpoczynku!






Z okazji zakończenia roku szkolnego III grupa wychowawcza wybrała się na pizzę i lody. W pogodnym nastroju przeszliśmy do pizzerii, gdzie każdy mógł wybrać swoje ulubione smaki. Po pysznym posiłku udaliśmy się na lody, które były słodkim dopełnieniem tego wyjątkowego dnia. To radosne wyjście było świetną okazją do wspólnego świętowania, rozmów i podziękowań za miniony rok. Wszyscy wrócili z uśmiechami na twarzy i wakacyjnym nastrojem.



24 czerwca 2025 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej wycieczce do Malborka oraz Dino Parku. To niezapomniane wydarzenie dostarczyło wszystkim wiele radości i ciekawych wrażeń. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Malborku, jednego z największych i najpiękniejszych zamków krzyżackich w Europie. Uczniowie z zainteresowaniem poznawali historię tego imponującego obiektu, podziwiali jego architekturę oraz bogate wnętrza. Po zwiedzaniu zamku, grupa udała się do Dino Parku, gdzie czekały na nich liczne atrakcje i prehistoryczne dinozaury naturalnej wielkości. Dzieci miały okazję nie tylko się bawić, ale także dowiedzieć się ciekawostek o dinozaurach. 





W środę 25 czerwca 2025 r. na stadionie w Szczecinku odbyły się Mistrzostwa Województwa w Lekkiej Atletyce U 16 (młodzików). Zawody miały charakter integracyjny – dzięki uprzejmości STS Pomerania Szczecinek mogli wziąć w nich udział zawodnicy UKS Victoria Szczecinek (uczniowie naszego Ośrodka). Było to dla nich miłe podsumowanie ciężko przepracowanego roku na treningach sportowych. Wszyscy nasi zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale z rąk Pani Doroty Juniewicz – Prezes STS Pomerania Szczecinek.




23 czerwca 2025r. Klasa IVa, wraz z p. A. Skobel i A. Todryk, miała okazje zwiedzić siedzibę Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku. Poniemiecki schron bojowy powstał w latach 1934-1935 i wchodzi w skład umocnień Wału Pomorskiego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pamiątki takie jak broń, elementy umundurowania i wyposażenia schronu. Po zwiedzaniu był czas na zabawę i pieczenie kiełbasek.








