W ramach wniosku „SOSW w Szczecinku na mobilności zagranicznej” z programu Erasmus + uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy z naszego Ośrodka wezmą udział w dwutygodniowych praktykach zagranicznych we Włoszech. Na początku kwietnia tego roku 20 uczniów z opiekunami wyleci do Rimini, gdzie będą wykonywali czynności pracy w modułach: pomocnik ogrodnika, pomocnik pracownika porządkowo – biurowego, pomocnik w branży gastronomicznej, pomocnik pracownika sklepu.
Zobowiązani zostaliśmy do podjęcia działań przygotowujących uczniów do wyjazdu, aby dobrze czuli się we Włoszech.
No i ruszyły przygotowania z projektem ERAZMUS+. Zerknęliśmy na mapę Włoch, gdzie znajduje się miasto Rimini – tam będziemy stacjonować i pracować. Spać będziemy w hotelu Canasta. Miejscowość leży w północnych Włoszech nad Morzem Adriatyckim. Jest piękna i posiada wiele ciekawych miejsc do obejrzenia. Ma cudną plażę i wiele zabytków. Wszystko spróbujemy zobaczyć na własne oczy. Na razie w ramach zajęć nasi podopieczni wyszukiwali informacje o Rimini, stworzyli gazetkę z ilustracjami ciekawych miejsc tego miasta. Uczniowie klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy ćwiczą wytrwale podstawowe słowa i zwroty w języku włoskim. Melodyjność języka nas zachwyca, ale nie jest to łatwy język do opanowania. Poznają aplikację Tłumacz na własnych telefonach, ćwiczą posługiwanie się nią, wpisując lub dyktując słowa. Ponieważ na miejscu uczniowie będą dysponowani pieniędzmi na drobne zakupy, zapoznają się z jednostkami monetarnymi we Włoszech.
Zaczęliśmy też poznawać smaki i tradycyjne potrawy włoskie. Uczniowie skorzystali z zaproszenia właścicielki trattorii „Due Gusti” w Szczecinku, gdzie pani Kasia Jardine opowiedziała o tradycjach kulinarnych północnych Włoszech, o zwyczajach żywieniowych, tradycyjnych potrawach. Zaprezentowała produkty używane w kuchni włoskiej. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się procesowi przygotowania pizzy oraz posmakować jedną z nich, podawaną tradycyjnie z oliwą. W ramach zajęć w szkole uczniowie samodzielnie wypróbowują włoskie przepisy na pizze, makarony, risotto, gnocchi. Poznają także nazwy makaronów, przygotowują do nich sosy. Samodzielnie, z zakupionych produktów, próbowali zrobić pizzę i spaghetti. Były pyszne, ale dopiero na miejscu, w Rimini, spróbujemy, czy choć o krok zbliżyliśmy się do oryginału.
Aby zminimalizować obawy przed korzystaniem z masowych środków komunikacji, uczniowie w ramach zajęć zapoznają się z zasadami obowiązującymi na dużych dworcach, lotniskach i w metrze. Oglądają filmy instruktażowe, notują ważniejsze wskazówki.
Działania naszych uczniów nastawione są także na promowanie postaw proekologicznych. Odpady i opakowania po produktach przed wyrzuceniem są segregowane i trafiają do właściwych pojemników. Gotując, staramy się stosować zasady „zero waste”. Dowiadujemy się o również o ochronie środowiska i sposobach segregacji śmieci we Włoszech. Jest bardzo podobna do naszej, trochę bardziej restrykcyjna. Wiedząc, że dla środowiska korzystniejsze jest korzystanie z transportu publicznego, zapoznaliśmy się z zasadami funkcjonowania i korzystania z komunikacji autobusowej w Rimini.
Opracował: R. Cybowska, D. Drzazga































W dniach 21-22.01.2025 r. w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczo–plastyczny pod hasłem „Portret mojej babci i dziadka”. Adresowany do uczniów klas I-IV. Głównym jego celem było między innymi kształtowanie wśród uczniów silnych więzi rodzinnych, rozwijanie wyobraźni twórczej oraz promowanie młodych talentów plastycznych i czytelniczych. Nagrody zostały ufundowane przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.









W ramach działalności EkoOgrodu klasy IV wzięły udział w pogadance nt. dokarmiania ptaków zimą. Była ona połączona z warsztatami samodzielnego przygotowania pokarmu dla ptaków. Uczniowie przypomnieli sobie różne gatunki ptaków zimujących w Polsce oraz poznali rodzaje pożywienia, którymi możemy je dokarmiać. Efektem warsztatów było powstanie kul tłuszczowych w pomarańczach, które zostały rozwieszone na terenach zielonych naszego Ośrodka i dały doskonałą okazję do obserwacji naszych skrzydlatych przyjaciół.









W naszej szkole został ogłoszony międzyklasowy konkurs na najpiękniejszą świąteczną dekorację drzwi klasowych. Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych, wyobraźni, aktywności twórczej uczniów oraz integracja grup klasowych i stworzenie przyjemniej świątecznej atmosfery w szkole. Nie sposób było wybrać najpiękniejszych drzwi, gdyż uczniowie stanęli na wysokości zadania. Dekoracje były bardzo pomysłowe, niektóre wręcz zaskakujące i starannie wykonane.















Innowacja pedagogiczna „Poszukiwacze sezonowych smaków-gotowanie na cztery pory roku” realizowana jest przez uczniów klas p. V. Orłowskiej i p. M. Kaczmarczyk. W ciągu pierwszego semestru uczestnicy spotkali się cztery razy na wspólnym gotowaniu. Przyrządzili pyszne placki ziemniaczano – dyniowe, upiekli smaczne ciasto czekoladowe z jabłkami, ugotowali zimowy obiad, na który złożyły się kotlety sojowe, puree ziemniaczano- batatowe oraz marchewka z groszkiem na ciepło. Natomiast przed świętami Bożego Narodzenia przygotowali aromatyczne, korzenne pierniki, które sami udekorowali i zapakowali na prezent dla rodziców. 











