MENU

szkolny_ogrod_2024
Plakat-Mówię-Bez-Słów
Projekt-Badam-Analizuje-Oddycham
Logo-Mówię-Bez-Słów
erasmus_plus
Lodo-1,5%-Podatku
Logo-Link-Poczta-ePUAP
Logo-Kanał-Filmowy-YouTube

WYJŚCIE NA ŻAGLÓWKI

21.05.2025 wychowankowie z III grupy naszego internatu mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu – wspólnym wyjściu na żaglówki. Wycieczka nad pobliskie jezioro była nie tylko odskocznią od codziennej rutyny, ale też okazją do nauki, integracji i dobrej zabawy na łonie natury.

Już od rana wśród uczestników panowała atmosfera podekscytowania. Po krótkim instruktarzu dotyczącym zasad bezpieczeństwa, grupa wraz z opiekunami Panią Angeliką i Panem Dawidem udała się nad jezioro. Tam czekały już przygotowane łódki oraz doświadczeni instruktorzy, którzy czuwali nad przebiegiem całego rejsu.

Dla wielu był to pierwszy kontakt z żeglarstwem – nauka stawiania żagli, sterowania łodzią i współpracy w załodze okazała się fascynującym doświadczeniem. Pogoda dopisała – wiatr i słoneczna aura sprawiły, że warunki do żeglowania były wręcz idealne. Jezioro tętniło życiem, a na twarzach uczestników nie brakowało uśmiechu. Po kilku godzinach na wodzie przyszedł czas na naukę węzłów.

Wyjście na żaglówki okazało się strzałem w dziesiątkę – nie tylko dostarczyło wielu pozytywnych emocji, ale też rozbudziło wśród niektórych nową pasję. Wszyscy zgodnie przyznali, że warto organizować więcej takich wyjść.

Dziękujemy Pani Prezes ŻMKS Orlę Szczecinek – Katarzynie Lisieckiej za naukę i zaangażowanie. Mamy nadzieję, że już wkrótce znów wypłyniemy na szerokie wody!

Opracował: D. Abolik

Czytaj Więcej

DLA MAMY

 

Uczniowie naszego Ośrodka pod kierunkiem M. Kaczmarczyk i G. Pawelskiego przygotowali muzyczną niespodziankę dla swoich mam. Oto utwory: „Jesteś mamo skarbem mym” oraz „Kocham Cię”.

Opracował: M Kaczmarczyk

Czytaj Więcej

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE SOSW W SZCZECINKU NA PRAKTYKACH Z PROGRAMU ERASMUS+ WE WŁOSZECH

Specjalny Ośrodek Szkolno– Wychowawczy w Szczecinku zakwalifikował się do realizacji praktyk zagranicznych w ramach programu Erasmus+ Kształcenie i Szkolenie Zawodowe pod nazwą „SOSW w Szczecinku na mobilności zagranicznej”.

W ramach programu uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz kadra kierownicza i nauczyciele ośrodka odbyli staże zagraniczne w Rimini we Włoszech. Partnerem szkoły była organizacja VolontaRomagna.

W dniach 29.03– 11.04.2025 r. 20 uczniów SPdP , pod opieką 5 opiekunów, realizowało w Rimini we Włoszech czynności pracy w modułach: pomocnik ogrodnika, pomocnik pracownika porządkowo – biurowego, pomocnik w branży gastronomicznej oraz pomocnik pracownika sklepu. Program i czas praktyk był dostosowany do możliwości uczniów, na każdym etapie mogli liczyć na wsparcie nauczyciela opiekuna grupy, jak i przedstawiciela pracodawcy. Uczniowie bardzo dobrze odnaleźli się w nowych miejscach pracy. Sumiennie wywiązywali się z powierzonych im zadań. Czas po pracy spędzali z opiekunami na poznawaniu miasta i okolicy, włoskich zwyczajów oraz kuchni. Pomagały w tym wycieczki organizowane przez włoskiego partnera.

Poprzez praktyki zagraniczne zrealizowany został główny cel projektu, tj. przełamywanie barier związanych z niepełnosprawnością intelektualną uczniów poprzez zapewnienie im efektywnego kształcenia zawodowego, z uwzględnieniem predyspozycji psychofizycznych. Uczniowie niepełnosprawni zdobywali kompetencje zawodowe na równi z ich pełnosprawnymi kolegami dzięki kształceniu praktycznemu w powiązaniu z pracodawcami, także z terenu UE. Nabyli umiejętności interpersonalne, zdobyli wiedzę o zachowaniu się w różnych sytuacjach, których nie mogli doświadczyć w miejscu nauki. Pobyt za granicą przyczynił się do kształtowania poczucia tolerancji, otwartości i uznania wobec innych kultur. Wymusił i dał uczniom okazję do komunikowania się w obcym języku, także z użyciem narzędzi cyfrowych. Przyczynił się do podniesienia poczucia własnej wartości poprzez rozwój osobisty i zawodowy, przełamywanie obaw, radzenie sobie z barierami, wszechstronne usamodzielnianie. Odbyte praktyki w przyszłości pozwolą również na zaistnienie osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Staną się ich dodatkowym atutem dla przyszłych pracodawców.

Druga część projektu to staż kadry kierowniczej oraz nauczycieli ośrodka. Obejmowała ona obserwację uczestniczącą (job shadowing) w szkołach różnego typu, kształcących osoby z niepełnosprawnościami. Nauczyciele odwiedzili 3 placówki: „Severo Savioli” Instituto Professionale di Stato Per I Servizi Alberghieri E Della Ristorazione , szkołę CEIS oraz Belluzzi Da Vinci. Poznali specyfikę pracy oraz dobre praktyki w kształceniu osób z dysfunkcjami we Włoszech, a także metody stosowane w nauczaniu zawodu. Zdobyli nowe, innowacyjne doświadczenia zawodowe przydatne w pracy z młodzieżą w szkole. Podnieśli swoje kompetencje językowe, rozwinęli kompetencje społeczne i kulturowe. Nawiązali zagraniczne kontakty z instytucjami zajmującymi się wspieraniem osób z niepełnosprawnościami. Wpłynęło to na zwiększenie motywacji do działań na rzecz szkoły i rozwoju osobistego nauczycieli.

Opracował: D. Drzazga

Czytaj Więcej

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Za nami kolejne warsztaty w ramach projektu „Badam, Analizuję, Oddycham”. Na ostatnich zajęciach uczniowie naszej szkoły mieli okazję zgłębić temat odnawialnych źródeł energii (OZE). Rozmawialiśmy o różnych rodzajach OZE, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna oraz biomasa. Zastanawialiśmy się nad ich zaletami i wyzwaniami, które wiążą się z ich wykorzystywaniem w codziennym życiu.

Poruszyliśmy temat wpływu tych źródeł energii na środowisko, zwracając uwagę na to, jak ważne są w kontekście ochrony naszej planety i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Dowiedzieliśmy się, jak odnawialne źródła energii mogą zmniejszyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych oraz jakie mają potencjał w walce ze zjawiskiem globalnego ocieplenia.

Po części teoretycznej udaliśmy się do CEEiRJ w Szczecinku, gdzie odbyły się praktyczne warsztaty dotyczące OZE. Podczas zajęć omówiliśmy różne technologie wykorzystywane w odnawialnych źródłach energii i mieliśmy okazję zobaczyć je na żywo. Uczyliśmy się, jak działają panele słoneczne, turbiny wiatrowe oraz inne urządzenia służące do pozyskiwania energii z naturalnych źródeł. Dzięki tym warsztatom zyskaliśmy lepsze zrozumienie, jak innowacyjne technologie mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Zajęcia miały na celu nie tylko przekazanie wiedzy teoretycznej, ale także pokazanie, jak odnawialne źródła energii mogą być wykorzystywane w praktyce. Warsztaty pozwoliły naszym uczniom na samodzielne przeprowadzenie prostych eksperymentów i lepsze zrozumienie zasad działania tych technologii. To doświadczenie na pewno pozostanie z nami na długo, inspirując do dalszego zgłębiania tematu OZE i dbania o naszą planetę.

Warsztaty zostały przeprowadzone z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach realizowanego projektu pn. „Badam. Analizuję. Oddycham”.

Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Priorytetowego Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Opracował: A. Ziółek, K. Wilczyńska

Czytaj Więcej

MISTRZOSTWA ŚWIATA W KOSZYKÓWCE 3X3 VIRUS W KAZACHSTANIE

Miło nam poinformować, że Vanessa Szymańska – zawodniczka UKS Victoria Szczecinek (absolwentka SOSW Szczecinek) – w dniach 10-16.06.2025r. będzie reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Koszykówce 3×3, które odbywać się będą w stolicy Kazachstanu – Astanie. Vanessa jest zawodniczką UKS Victoria od 2023 roku i od tego czasu wywalczyła wiele medali na zawodach ogólnopolskich w lekkiej atletyce oraz koszykówce. Trenerami zawodniczki są: Paweł Czupiel, Katarzyna Wilczyńska.

Opracował: P. Czupiel

Czytaj Więcej

MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W LEKKIEJ ATLETYCE LZS

W niedzielę, 18.05.2025 r., na stadionie lekkoatletycznym w Szczecinku odbyły się Mistrzostwa Województwa w Lekkiej Atletyce Ludowych Zespołów Sportowych. UKS Victoria i Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Szczecinku reprezentowała Maja Kuchar, która startowała na nietypowym dla siebie dystansie 300m i wywalczyła srebrny medal bijąc swój rekord życiowy o prawie 4 sekundy.

Maja wraz z koleżankami z klubu przygotowuje się do udziału w Ogólnopolskich Mistrzostwach w Lekkiej Atletyce Sprawni Razem, które odbędą się w dniach 6-8 czerwca w Zduńskiej Woli.

Opracował: P. Czupiel, K. Bazylińska

Czytaj Więcej

Loading

Przejdź do treści