W naszej szkole szczególną wagę przykładamy do rozwijania u uczniów umiejętności potrzebnych w codziennym życiu, w szczególności czynności samoobsługowych. W związku z tym klasy IVc i IVd przez ostatnie dwa lata realizowały program własny „…”. Jego zwieńczeniem była organizacja „Dnia Samodzielniaka”, na który zostali zaproszeni koledzy i koleżanki z klas I – III zespołów edukacyjno – terapeutycznych. Było to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego dzieci miały okazję sprawdzić się w różnych zadaniach samoobsługowych i manualnych takich jak: ubieranie się (odwracanie odzieży na prawą stronę, zakładanie i zdejmowanie, zapianie guzików i zamków, wiązanie obuwia), prace kuchenne (obieranie warzyw, krojenie, przelewanie, przesypywanie), proste prace ręczne (nawlekanie nici, przyszycie guzika), prace porządkowe (ścieranie stolika, wykręcanie ściereczki, zamiatanie, mycie podłogi). Dla wielu dzieci były to pierwsze kroki ku większej niezależności, a dla innych – świetna okazja do utrwalenia zdobytych już umiejętności. Wszystko odbywało się w przyjaznej atmosferze, pełnej wsparcia i motywacji. Była to również świetna okazja do wspólnej zabawy i integracji. Każde dziecko mogło poczuć się ważne i docenione. Uczniowie z dumą prezentowali efekty swojej pracy, za którą zostali nagrodzeni „Odznaką Samodzielniaka”. To wydarzenie pokazało wszystkim, jak ważne są małe sukcesy i jak wiele radości może przynieść samodzielność.

Opracował: K. Tarnogrodzka, E. Paszewska