mowic-ok

Uczniowie, rodzice i nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im Jana Brzechwy w Szczecinku 13 września br. wzięli udział w kampanii społecznej pn. „Otwieramy bramy”. Na Muszli Koncertowej w Szczecinku uczestnicy zajęć specjalistycznych „Mały teatr” realizowanych w ramach projektu „Mówię bez słów…” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, zaprezentowali swoje umiejętności wykonując hymn Ośrodka z wykorzystaniem gestów Makaton. Występy i prezentacje miały za zadanie przybliżyć społeczności Szczecinka alternatywne i wspomagające metody komunikacji. Pragniemy, aby poprzez realizowane akcje informacyjno – promocyjne, jak najszersze grono osób poznało metody komunikacji alternatywnej i mogło porozumieć się z osobami niemówiącymi lub posługującymi się mową w ograniczonym stopniu.
Naszym udziałem w kampanii, zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku, chcieliśmy także poprzeć działania mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat przemocy domowej. Społeczeństwo powinno znać i rozumieć różne alternatywne metody komunikacji, aby w przypadku wystąpienia przemocy w stosunku do osób słabszych, niepełnosprawnych móc odczytać komunikat o zachowaniach niepożądanych lub doznanej przez dziecko krzywdzie. Występy uczniów, to także przygotowanie do kolejnej akcji promującej wiedzę o komunikacji alternatywnej i wspomagającej w naszym mieście. W maju 2020 roku przystąpimy do próby pobicia oficjalnego Rekordu Polski na najwięcej osób posługujących się gestami Makaton jednocześnie. Obecny rekord (892 osoby) ustanowili zaproszeni goście
i uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Siedlcach. Przed nami i mieszkańcami Szczecinka wielkie wyzwanie, przygotowania trwają – spotkamy się już w maju.

Pamiętajmy, że porozumiewanie się – to droga do zrozumienia, wrażliwości i pomocy.

Opracował: B. Zasada