21.03.2019

“PRZYJACIEL DO PARY – TOLERANCJA ŻYCZLIWOŚĆ ZROZUMIENIE” to tegoroczne hasło obchodzonego 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy był organizatorem tego dnia w naszym mieście. Dzień ten zachęcał do solidarności z osobami cierpiącymi na genetyczne zaburzenie trisomii 21 pary chromosomów. W ten wyjątkowy dzień społeczność naszego ośrodka spotkała się pod szczecineckim ratuszem i zaprosiła mieszkańców, przedszkola, szkoły oraz włodarzy naszego miasta do udziału w happeningu. Mieliśmy okazję zapoznać się z ideą obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, obejrzeć występ naszego zespołu Brzechwianie, posłuchać piosenki w wykonaniu Małego Teatru z wykorzystaniem języka Makaton. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami miasta wzięliśmy aktywny udział w tańcu integracyjnym z chustami animacyjnymi. Duże zainteresowanie wzbudził wystawiony przez nasz ośrodek sprzęt do komunikacji AAC, z którego korzystają dzieci mające trudności w werbalnym porozumiewaniu się. Symbolem obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa są kolorowe skarpetki nie do pary- symbol niedopasowania społecznego i genetypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Ubranie skarpetek nie do pary to sposób na zamanifestowanie solidarności z osobami z Zespołem Downa. Do “skarpetkowej” akcji organizatorzy zaprosili także osoby znane i lubiane z całej Polski, prosząc o nadesłanie swoich zdjęć w skarpetkach nie do pary. Odzew był bardzo duży i podczas spotkania na Placu Wolności mogliśmy obejrzeć ekspozycję nadesłanych do nas zdjęć. Występ nauczycieli zespołu wokalnego z naszego ośrodka zakończył ten wyjątkowy dzień.

Opracował: B. Stefańska, I. Pańtak