Wczesnym rankiem 2 czerwca 2022r., szkolnym busem kierowanym przez najmilszego kierowcę p. Cezarego Szweda, dwie klasy PDP wraz z wychowawcami p. Beatką Urbaniak, p. Violą Orłowską, p. Małgosią Pabian (silne wsparcie wychowawców) wybrały się na wycieczkę do Szymbarku. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z kulturą ludności zamieszkującej Kaszuby. W szymbarskim lesie znajduje się niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju Centrum Edukacji i Promocji Regionu, do którego przybywają dziś goście z całego kraju i świata. Tu bije prawdziwe serce Kaszub. W tym szczególnym miejscu, mogliśmy poznać historię, język i kulturę Kaszub. Pani przewodniczka, bardzo malowniczo opowiadała nam o wszystkich obiektach znajdujących się na terenie Centrum. Poznaliśmy miedzy innymi: losy Polaków zesłanych na Syberie i ich warunki życia, losy niedźwiedzia Wojtka zaprzyjaźnionego z polskimi żołnierzami oraz genezę powstania Najdłuższej deski świata. Uczniowie zobaczyli: Dom do Góry Nogami(w którym mogliśmy odczuć skutki zawirowania błędnika), Dom Sybiraka, Najdłuższą deskę świata ,Pomnik Gryfa Pomorskiego, Bunkier Gryfa Pomorskiego, Kościółek Św. Rafała, największy fortepian, dom Kaszuba z Kanady, dom z Turcji.

Opracował: V. Orłowska