ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA – POZNAJCIE NAS.…..

skarpety

Święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia święto Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI) ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

W naszym Ośrodku uczą się wspaniałe dzieci I młodzież z tym zespołem, chcielibyśmy Państwu ich przedstawić… Karol, Kinga i Michał opowiedzą o sobie używając protez mowy “Mówik”. Wprowadzenie Alternatywnej Komunikacji daje uczniowi ogromne możliwości… Może wyrazić swoje pragnienia, opowiedzieć o sobie, być równym partnerem w rozmowie. Wystarczy odrobina cierpliwości i zrozumienia a dowiemy się jak wiele mają do powiedzenia.

ZOBACZ, POMYŚL, ZAPAMIĘTAJ

IMG_1017

Jak najlepiej coś poznać? Trzeba to zobaczyć, dotknąć, posmakować, przeżyć i zapamiętać, może na całe życie. Grupa 11 uczniów, wraz z opiekunami 13.06.2018 r. wybrała się na wycieczkę do Szczecina, w ramach realizacji projektu „Mówię bez słów”. Program wycieczki był bardzo urozmaicony. Uczestnicy mieli zobaczyć, poznać, posmakować i poczuć zadowolenie z przeżytych wrażeń. Odwiedziliśmy Teatr Pleciuga. Zobaczyliśmy tam spektakl pt. ”Tymoteusz i Psiuńcio”. Przedstawienie bardzo nam się podobało. Obserwowaliśmy na scenie aktorów
i lalki, które im towarzyszyły. Bardzo przeżyliśmy przedstawioną fabułę. Po przedstawieniu zwiedzaliśmy kulisy teatru. Następnie udaliśmy się na Wały Chrobrego, gdzie przy nabrzeżu czekał na nas statek wycieczkowy. Zabrał nas na rejs po Zatoce Szczecińskiej. Podczas tej wyprawy oglądaliśmy statki pasażerskie, towarowe i inne urządzenia stoczniowe zacumowane przy nabrzeżu. Jednocześnie podziwialiśmy krajobraz. Na koniec zjedliśmy w Kantynie Portowej smaczny obiad wraz z deserem lodowym. Wzmocniło to nasze siły i mogliśmy na koniec odbyć spacer pożegnalny po nabrzeżu. Było fajnie, chcemy powtórki!!!

Opracował: L. Sobów

CO SŁYCHAĆ W GDAŃSKIM ZOO?

35356109_1673251032757357_3059174496201080832_n

Próbowali dowiedzieć się uczniowie naszego ośrodka wyjeżdżający wraz z opiekunami na wycieczkę do zoo w Gdańsku. Grupa “Miłośników zwierząt” realizująca zajęcia specjalistyczne z elementami kynoterapii i hipoterapii w ramach projektu “Mówię bez słów” po całorocznej pracy w dniu 11.06.2018 r. wyjechała do Gdańska, by poznać działający tam ogród zoologiczny. Przy pięknej pogodzie dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały
i podglądały zachowania różnorodnych mieszkańców tego ogrodu. Poznawały także środowisko życia zwierząt, rodzaj pożywienia, wygląd zewnętrzny itp. Najbardziej zachwyciły nas surykatki, żyrafy, słonie ale najdłużej naszą uwagę skupiły różnorodne gatunki małp. Z dużym zainteresowaniem obserwowaliśmy ich zachowanie i wygląd. Dzieci chętnie robiły zdjęcia zwierzętom, by móc je pokazać swoim rodzicom. Po kilkugodzinnym spacerze po zoo musieliśmy wzmocnić nasze siły przeznaczając chwilę na odpoczynek
i zjedzenie orzeźwiających lodów. Podróż po świecie egzotycznych zwierząt dostarczyła nie tylko dzieciom wielu emocji, wzruszeń i śmiechu. Po dobrym obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Szczecinka, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice, gdyż nasza wycieczka trwała cały dzień. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za mile spędzone chwile.

Opracował: B. Stefańska

Pomoce i sprzęt zakupiony w ramach Projektu pn. “Mówię bez słów”

logo-projekt

Od września 2017roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Brzechwy w Szczecinku realizowany jest projekt „Mówię bez słów – wspomagające i alternatywne sposoby porozumiewania się uczniów z niepełnosprawnością intelektualną niemówiących lub posługujących się mową
w ograniczonym stopniu”.

Projekt realizowany jest w ramach działań Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 objętych mechanizmem projektu zintegrowanego – Kontraktu Samorządowego zgłoszonego przez Powiat Szczecinecki. Łączny koszt przedsięwzięcia to 530 000,00zł
z czego dofinansowanie unijne to 457 729,20 zł.

W ramach Projektu doposażona została baza dydaktyczna szkół wchodzących w skład ośrodka: szkoła podstawowa nr 8, gimnazjum oraz szkoła przysposabiająca do pracy. Za kwotę 164 tysięcy zł zakupiono sprzęt specjalistyczny oraz pomoce dydaktyczne, które wykorzystują uczniowie i nauczyciele na zajęciach specjalistycznych oraz w bieżącej pracy dydaktycznej i rewalidacyjnej.

Zakupiony sprzęt specjalistyczny to najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w komunikacji alternatywnej i wspomagającej.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szczecinku jest jedyną placówką w naszym mieście wdrażającą na tak szeroką skalę AAC w procesie edukacji i rewalidacji ucznia z niepełnosprawnościami.

Zapraszamy do zapoznania się z Katalogiem i korzystania z zakupionych pomocy

<< zobacz katalog >>