INFORMACJA

Informujemy rodziców i opiekunów o rozpoczętym naborze uczniów
do terapii EEG Biofeedback na rok szkolny 2017/2018

EEG-Biofeedback

Warunkiem przystąpienia do terapii jest zaświadczenie od neurologa (neurologa dziecięcego) o braku przeciwwskazań do realizacji EEG Biofeedback

Co to jest Biofeedback?
EEG Biofeedback to nieinwazyjna, bezbolesna technika treningu mózgu. Człowiek staje się bardziej świadomy stanu swojego ciała i umysłu. Potrafi świadomie wpływać na funkcje, które normalnie nie podlegają kontroli. Metoda EEG Biofeedback wykorzystuje efekt biologicznego sprzężenia zwrotnego do nauki wpływania na pracę własnego mózgu.
Sygnał EEG, odbierany elektrodami przyklejonymi do głowy, jest przetwarzany do formy przystępnej graficznie w postaci wideogry. Osoba trenowana śledzi wideogrę na monitorze i próbuje kierować nią własną wolą i umysłem poprawiając w ten sposób  wzorzec bioelektryczny mózgu zwiększając występowanie pożądanych i hamując i wyciszając występowanie niepożądanych.
Podstawą terapii jest wykorzystywanie „plastyczności” mózgu, polegającej na zdolnościach komórek nerwowych do trwałych przekształceń funkcjonalnych. Jest to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy, uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu tak, by pracował  on wydajniej i szybciej.
Nie stwierdzono niekorzystnych efektów tej formy terapii.

Warunki jakie powinna spełniać osoba poddana treningowi

  • rozumieć zadanie jakie ma wykonać
  • posiadać gotowość do współpracy
  • radzić sobie z zadaniem

Czas trwania terapii
Czas terapii zależy od złożoności problemu i wieku pacjenta. Każdy trening złożony jest z dziesięciu rundek  trwających od jednej do trzech minut – po każdej następuje krótka około 20 sekundowa przerwa.
W indywidualnych przypadkach (np. nadpobudliwość, nadmierna męczliwość) ilość rund i czas ich trwania ustala się indywidualnie. Terapeuta decyduje o kontynuowaniu lub zakończeniu terapii z zależności od uzyskanych wyników.

Jak często powinny odbywać się treningi?
Treningi powinny odbywać się w odstępach kilkudniowych, nie dłuższych niż tydzień, aby mogło nastąpić kumulowanie efektów poprzednich treningów.
Z drugiej strony zbyt częste treningi nie dają dobrych efektów – mózg musi mieć czas na przyswojenie sobie zmienionych wzorców funkcjonowania.
Tzw. neuroplastyczność mózgu, na której bazuje metoda Biofeedback jest reakcją stosunkowo wolną – przyjmuje się, że aby wytworzyło się nowe połączenie neuronalne trzeba około miesiąca.
Osoba trenowana skutecznej terapii uczestniczy w corocznej kontynuacji w postaci terapii przypominającej.

Wskazania do terapii

  • zaburzenia uwagi i koncentracji
  • trudności w zakresie emocji: agresja, silne reakcje stresowe, depresja, zaburzenia lękowe
  • nadpobudliwość
  • trudności szkolne
  • obniżona motywacja
  • poprawienie zdolności uwagi i koncentracji osób zdrowych
  • obniżona samoocena i niska pewność siebie

     W Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym terapia EEG prowadzona jest od 2007 roku przez neuroterapeutę mgr Rytę Stępień, która ukończyła kursy I i II stopnia z zakresu EEG Biofeedback uprawniające do prowadzenia terapii,

  • uczestniczyła w wielu szkoleniach prowadzonych m.in. w  Centrum Edukacji Medycznej Elmiko
    w Milanówku, EEG Instytucie w Warszawie
    i Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie.
  • jest nauczycielem dyplomowanym, posiadającym ponad trzydziestoletnie doświadczenie w pracy pedagogicznej i terapeutycznej,
  • ma dziesięcioletnią praktykę w prowadzeniu zajęć metodą EEG Biofeedback z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Szczecinku,
  • posiada uprawnienia i wykonuje badania elektroencefalograficzne
  • treningi EEG Biofeedback prowadzone są na aparaturze Brain Feedback którego producentem jest czeska firma Alien

Zaświadczenia należy przekazać dla wychowawcy klasy

                                                                                                     Serdecznie zapraszamy !