ŚWIĘTUJEMY 100 – LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

20181107_155637

Dzień Niepodległości obchodziliśmy w internacie w środę 07.11.2018 roku, była to 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się występem zaproszonych gości ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Turowie, którzy śpiewali utwory z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Przepiękny, porywający występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Po części artystycznej odbyły się warsztaty plastyczno – kulinarne na których wychowankowie wspólnie z zaproszonymi gośćmi wykonywali biało – czerwone kotyliony, godło i flagę, mapę Polski, było również wspólne dekorowanie wcześniej upieczonych słodkości. Bardzo dziękujemy Samorządowi Wychowanków za zorganizowanie wspólnego świętowania.

Opracował: K. Englot, L. Brożko-Juriewicz

OTRZĘSINY – PRZYJĘCIE NOWYCH WYCHOWANKÓW W POCZET MIESZKAŃCÓW INTERNATU

IMG_20181029_165620274

W dniu 29 października internacka starszyzna zorganizowała uroczyste przywitanie nowo przybyłych do ośrodka wychowanków. Młodzi musieli przejść szereg diabelskich konkurencji takich jak: próbę mądrości, picie mleka przez dziurawą rurkę, próbę prawdy i fałszu, przejście ścieżki zdrowia, próbę zdolności manualnych. Ich wiedza teoretyczna i zdolności praktyczne zostały sprawdzone. Wszyscy walecznie i z uśmiechem na ustach wypowiedzieli słowa uroczystej przysięgi wpisując się tym samym do społeczności internackiej. Nowi mieszkańcy zostali odznaczeni pamiątkowymi dyplomami i pasowani na mieszkańców internatu.

Opracował: M. Bujkiewicz Ł. Cerk

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W INTERNACIE

dzien_nauczyciela

Dnia 11 października 2018 roku obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej w Internacie. Podczas apelu w krótkim montażu słowno – muzycznym wystąpili wychowankowie Ośrodka. Wszystkim nauczycielom – wychowawcom składali życzenia, cierpliwości, wytrwałości, uśmiechu na twarzy oraz zadowolenia z podopiecznych, po czym wręczyli przygotowane własnoręcznie upominki. Za uśmiech, dobrą radę, za poświęcony nam czas DZIĘKUJEMY!!!

Opracował: K. Englot, L. Brożko , I. Woźnicka

WYBORY DO SAMORZĄDU W INTERNACIE

IMG_20181002_21130785311Dnia 03.10.2018r. odbyły się w internacie wybory do Samorządu Internatu. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą, w której dziewięciu kandydatów wyraziło chęć pracy w samorządzie. Ich kandydatury zostały wcześniej pozytywnie zaopiniowane przez wychowawców internatu. Nazwiska kandydatów oraz ich portrety wykonane wcześniej przez grupy wychowawcze były przez tydzień prezentowane na tablicy ogłoszeń Samorządu Internatu. Wybory poprzedził krótki, porządkowy apel, na którym wychowankowie zostali poinstruowani o sposobie głosowania. Wybory były tajne, wzięli w nich udział wszyscy obecni wychowankowie. Wszystkie oddane głosy były ważne. Po podliczeniu głosów okazało się, że przeważającą większość głosów zdobył Dawid Śliwiński, który podjął się pełnienia stanowiska przewodniczącego Samorządu Internatu. Jego zastępcą został Oskar Smolarz. Po ogłoszeniu wyników wyborów wszyscy zgromadzeni pogratulowali zwycięzcom i życzyli im wytrwałej i solidnej pracy.

Opracował: L. Brożko-Juriewicz, K. Englot

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018 – CIĄG DALSZY

IMG_20180920_161139251

W tym roku akcja “Sprzątania Świata” odbywała się pod hasłem “AKCJA – SEGREGACJA!
2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”. Była to jubileuszowa 25 edycja. Podobnie jak w poprzednich latach i w tym roku wzięliśmy w niej udział. Przed wyjściem w teren zaproszony gość
z Nadleśnictwa Szczecinek pani Katarzyna Klimek rozmawiała z nami na temat zagrożeń jakie powoduje zaśmiecanie środowiska przez ludzi oraz segregacji odpadów. Nabyte informacje sprawdzaliśmy poprzez rozwiązywanie krzyżówek i zagadek przyrodniczych na terenie Ośrodka
a następnie wybraliśmy się wycieczkę do pobliskiego lasu. Chcielibyśmy aby środowisko w którym żyjemy zarówno wody jak i lasy były czyste dlatego przed rozpoczęciem sprzątania wszyscy uczestnicy podzieleni na grupy z darów natury jakimi obdarzyła nas przyroda układali mapę naszego kraju. Za wspólnie spędzony czas konkursy i zagadki wychowankowie zostali obdarowani przez naszego Gościa broszurami i płytami
o tematyce przyrodniczej. Po rozdaniu worków i rękawiczek wszyscy zabrali się do sprzątania przydzielonych terenów. Wspólna impreza zakończyła się pieczeniem kiełbasek na ognisku.

Opracował: M. Bujkiewicz M. Gontarek

W GRUPACH WYCHOWAWCZYCH NIGDY SIĘ NIE NUDZIMY

bty

Dużo się działo w grupach wychowawczych przez cały długi rok szkolny. Codzienne obowiązki i nauka przeplatały się z przyjemnościami: imprezy, wycieczki, warsztaty plastyczne, zajęcia i zawody sportowe, wieczory filmowe i wiele innych. A w naszym Ośrodku tak już jest, że zarówno praca jak i zajęcia w czasie wolnym są doskonałą okazją do zacieśniania więzi koleżeńskich oraz uczenia się wielu pożytecznych rzeczy: szacunku, współpracy, umiejętności zachowania się w miejscach publicznych, dbania o zdrowie i kondycję fizyczną, itp. I tak, w maju grupa młodzieży wraz z wychowawcą korzystała z przyjemności wypraw rowerowych. Podkreślić należy fakt, iż takie wycieczki były możliwe dzięki zakupieniu rowerów – zakup sfinansowany przez Powiat Szczecinek oraz Miasto Szczecinek. Natomiast w czwartek 24 maja, kilkanaścioro uczniów – zawodników UKS Victoria wybrało się do kina na film „Avengers” – pokaz w 3D. Taki seans filmowy to nie tylko nagroda za całoroczny wysiłek sportowy ale i możliwość oderwania się od rzeczywistości i przeżycia swoistej przygody. Atrakcja ta sfinansowana została z budżetu Miasta Szczecinek.

Tekst i foto: P. Czupiel